Chorvatsko

Kompletní průvodce Chorvatskem. Vše, co potřebujete vědět!


Chorvatsko je stát bývalé Jugoslávie, který se nachází na pomezí střední a jihovýchodní Evropy. Díky své poloze se Chorvatsko stává panonsko-jadranskou zemí, která se rozkládá na ploše 56 542 km². Země hraničí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou, Slovinskem a Černou Horou. Úřední název státu zní – Republika Hrvatska. Hlavním a zároveň největším městem Chorvatska je Záhřeb s cca 779 tis.obyvatel. Záhřeb je hospodářským, dopravním, kulturním a vědeckým střediskem země. V Chorvatsku se však mohou skoro všechna města pyšnit svou bohatou historií a památkami evropského, ale i světového významu. Nachází se zde i národní parky, které návštěvníky okouzlují krásou zdejší přírody. Celkový dojem z této pohádkové země s více než tisíci ostrovy, potvrzuje také pověstná pohostinnost zdejších obyvatel.

Chorvatsko patří mezi jedny z nejoblíbenějších turistických destinací v oblasti Středozemního moře. Země je mezi turisty oblíbená především díky křišťálově čistému moři, krásným plážím a příjemnému středomořskému klimatu. V moři můžete narazit na malé rybky, chobotničky, sépie nebo mořské ježky a na některých místech je dokonce možné spatřit i delfíny. Teplota moře se pohybuje většinou nad 20 °C.

 

Historie Chorvatska

Římané vytvořili na Balkáně během 2. století př.n.l. rozsáhlou provincii nazývanou Illyricum. Tato provincie zahrnovala i území dnešního Chorvatska. Od 7.století se zde začali usazovat Slované, a ti později také vytvořili jednotný stát. Prvním chorvatským králem se stal Tomislav I.,  který pocházel z národní panovnické dynastie Trpimírovců. Roku 1102 bylo chorvatské království spojeno pomocí personální unie s uherským státem. Za dob Rakouska-Uherska byla země sice pod uherskou nadvládou, ale čelila výbojům z Osmanské říše. 1.prosince 1918 vzniklo království Srbů, Chorvatů a Slovinců (Království SHS). V roce 1929 se SHS přejmenovalo na Jugoslavské království. Po likvidaci Jugoslávie nacistickým Německem v roce 1941, bylo Chorvatsko prohlášeno za nezávislý stát, obsahující větší část chorvatských zemí spolu s Bosnou a Hercegovinou.

V poválečném období se Chorvatsko stalo lidově socialistickou republikou v rámci federativní Jugoslávie. V letech 1945 – 1990 bylo Chorvatsko hned po Slovinsku druhou nejrozvinutější jugoslávskou republikou. V roce 1990 byl oficiální název Chorvatska změněn na Republiku Chorvatsko. V červnu 1991 vyhlásilo Chorvatsko spolu se Slovinskem nezávislost, to ale rozpoutalo válečný konflikt, který se s drobnými přestávkami vlekl až do roku 1995. Chorvatská republika byla poté uznána většinou států světa. Jejím prvním prezident se stal Franjo Tudjman. Chorvatsko po těžkých bojích získalo kontrolu nad celým svým územím a tím i možnost v mírových podmínkách dokončit vytvoření demokratického státu. Již od roku 2003 Chorvatskousiluje o vstup do Evropské unie, který by se měl pravděpodobně uskutečnit v roce 2010.

Památky UNESCO

Několik památek z Chorvatské republiky můžeme najít také na seznamu památek organizace UNESCOPamátkami UNESCO jsou označovány kulturní, ale i přírodní památky po celém světě, které byly pro svou unikátnost vybrány na tzv. „seznam světového dědictví“.

 

Plitvická jezera

Řeka Korana vytváří řetěz průzračných a smaragdově zelených jezírek a tůní, které jsou stupňovitě uspořádány a občas přerušeny dolomitovými útesy. Řeka protéká vodopádem z jezera do jezera a vytváří tak majestátní architekturu přírody v pohybu. Výškový rozdíl mezi nejvýše a nejníže položeným jezerem je 500 metrů. Jezera jsou obklopena bujnými lesy, kde je možno spatřit například medvěda, vlka, tetřeva nebo výra dlouhouchého.

 

Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku

Katedrála sv. Jakuba je monumentální stavba z 15.století, která se nachází v chorvatském Šibeniku. Byla vystavěna v goticko-renesančním stylu a dnes patří k historické části města Šibeniku.

 

 

 

Historické městečko Trogir

Trogir je chorvatské lázeňské město ležící na pobřeží Jaderského moře. V historickém jádru tohoto středověkého města se dochovaly řady cenných staveb vybudovaných mezi 13. a 18.stoletím a část městského opevnění.

 

 

Eufraziova bazilika v Poreči

Poreč patří mezi jedny z nejnavštěvovanějších letovisek na chorvatském pobřeží. Největší a nejlákavější historickou památkkou je zde Eufraziova bazilika. Bazilika je postavena podle byzantské architektury a byla vybudována v první polovině 6.století. Je pojmenována podle biskupa Eufrazia, který v té době v městě působil. Eufraziova bazilika je zařazena mezi jedny z nejhodnotnějších historických komplexů v celé Evropě. Od konce 2. světové války byla tato stavba několikrát restaurovaná.

 

Dubrovník

Dubrovník je chorvatské město, nacházející se na úpatí vápencového pohoří Dalmácie. Město je známé svou jedinečnou vegetací a uměleckými a historickými stavbami. Dnes je Dubrovník jedním z nejvýznamnějších turistických center Jaderského moře. Město odjakživa prosperovalo hlavně díky námořnímu obchodu. Ve středověku Dubrovník začal dokonce jako jediný východojadranský stát konkurovat Benátkám. Dubrovník je často považován za skutečnou „perlu Jadranu“.

 

Diokleciánův palác

Tento skutečně nádherný palác se nachází v chorvatském Splitu. Byl vystavěn římským císařem Diokleciánem již ve 4. století. V době kdy se palác stavěl, nebylo kolem něho ještě žádné město. Celý Split kolem tohoto paláce vyrostl až časem. Palác zde stojí dodnes a je pořád v relativně zachovalém stavu.

 

 

Starigradské polje

Starigradské polje je úrodné území, které se rozkládá východně od města Stari Grad. Na tomto místě se dochoval řecký ager, což je zemědělská půda, kterou získali řečtí přistěhovalci, kteří tento ostrov kolonizovali. Pozemky s půdou byly od sebe oděleny suchými zídkami a soustavou cest.

 

 

Počasí

Chorvatsko i s jeho ostrovy patří do oblasti středomořského podnebí. Jsou pro ně typické krátké, mírné zimy a dlouhá, horká léta. Podzim je v Chorvatsku teplejší než jaro. V jadranském přímoří Chorvatska převládá převážně středomořské klima s krásným počasím a mnoha slunečnými dny. Jadran je ale vyhledáván hlavně díky svému teplému moři, kde teplota celoročně nikdy neklesne pod 12°C. V letních měsících se však teplota moře pohybuje mezi 23-27°C. Jadranská přímořská oblast se vyznačuje také největším počtem slunných dnů s nejdelší dobou slunečního svitu v Chorvatsku. Ve vnitrozemí je podnebí podobné standardu střední Evropy. Jsou zde studené, dlouhé zimy a teplá léta. V zimě zůstává ve vnitrozemí dokonce poměrně dlouho sníh, na pobřeží však napadne sníh jen zřídka. Srážky se na většině chorvatských území pohybují mezi 600 a 1000 milimetry ročně. Sever a západ je deštivější, zatímco na jihu prší jen ojediněle. Nejvíce srážek spadne v pohořích Gorski Kotar a v okolí Dubrovníku.

 

Dovolená v Chorvatsku

Chorvatsko je jedna z nejoblíbenějších destinací pro Čechy. Jak se ale na dovolenou vydat a co všechno bude potřeba?

 

Na dovolenou s cestovní kanceláři

Nejrozumnějším a nejpohodlnějším způsobem, jak se vydat do Chorvatska je využití cestovní kanceláře. Z naší zkušenosti doporučujeme katalog dovolené Invia.cz, kde si můžete snadno vybrat způsob dopravy (letecky, vlastním autem, apod.), hotel Vámi požadované kategorie, stravování, pláže, výlety, apod. Využít služeb cestovní kanceláře doporučujeme i z důvodů pojištění (cestovní, proti úpadku CK, storno dovolené při neočekávané události, apod.). Když nebudete s dovolenou spokojeni, můžete si stěžovat Vašemu delegátovi a v některých případech dokonce žádat plnou refundaci ceny zájezdu.

Zobrazit nabídku zájezdů od Invia.cz >

Na dovolenou svépomocí

Samozřejmě nemusíte využívat služeb cestovní kanceláře. Můžete jet takzvaně “naslepo”, kdy si ubytování zajistíte až po příjezdu do destinace. Takovéto ubytování Vás může vyjít levněji, avšak nikdy nemáte jistotu, že něco vhodného naleznete. Obzvlášť v turistické sezóně je problém najít vhodné apartmány a ceny jsou dosti přehodnocené. Doporučujeme smlouvat a k dovolené vyřídit alespoň cestovní pojištění.

 

Ubytování v Chorvatsku

Ubytování v Chorvatsku rozhodně nepodceňujte. Doporučujeme si ubytování zajistit alespoň několik týdnů před dovolenou z důvodu velké obsazenosti v turistické sezóně. Nabídku ubytování si díky internetu můžete snadno vyhledat online. Nám se osvědčil katalog dovolené Invia.cz, kde jsou nabídky snadně a přehledně uspořádány a možné je i filtrovat ubytovací zařízení přesně podle Vašich požadavků.

 

Oblíbené Chorvatské destinace

Blace

Blace neboli Opuzen je nádherné místo, které se rozprostírá u ústí řeky Neretva, nacházející se poblíž Ploče. Tato oblast je známá díky velkému množství úrodných polí mandarinek a jiných citrusových plodů a také skvělým rybářským podmínkám. V Blace žije pouze okolo 200 obyvatel, a tak je to naprosto úžasné místo pro letní dovolenou pro osoby, které od své dovolené očekávají hlavně odpočinek a místa, která nejsou přeplněná všudypřítomnými turisty. K ubytování jsou zde připraveny jak hotely, tak apartmány i soukromé rezidence. Pokud plánujete cestu do Chorvatska a Blace se stalo Vaší cílovou destinací, rozhodně si nenechte ujít ani každoroční letní festival, který je u všech místních obyvatel známý pod názvem Rybářská noc.

 

Aktivní dovolená v letovisku Blace

Chorvatské letovisko Blace je úžasnou destinací pro všechny, kteří touží po ničím a hlavně nikým nerušeném odpočinku. Najdete zde krásné písčité pláže ideální pro hodiny plné slunění a opalování, čistou mořskou hladinu a ideální podmínky pro nejrůznější letní sporty. Vyzkoušet můžete vodní atrakce, mezi které patří například škola potápění nebo půjčovny vodních skútrů a člunů. V posledních letech je v místních střediscích ve velké míře vyhledáván také moderní kitesurfing.

 

Pro koho je Blace vhodné?

Díky své výhodné poloze je osada Blace vhodná pro hosty s různými zájmy a požadavky. Jezdí sem lidé, kteří si chtějí odpočinout od svého každodenního života, který je plný starostí a povinností. Jezdí sem také milovníci dobré gastronomie a exotického ovoce. Jako doma se zde cítí všichni rybáři a milovníci ryb a mořských plodů. A na své si zde přijdou i pozorovatelé vodního ptactva.

 

Zajímavá místa v okolí

Pokud během svých cest chcete navštívit co nejvíce krásných pláží, vydejte se do blízkých osad Duboka, Komarna nebo letoviska Klek. Toužíte-li spíše po trošce historie nebo objevování dávných kultur a pamětihodností vyrazte do města Dubrovník. Krásy přírody pak můžete obdivovat na ostrově Korčula nebo v Národním parku, který se nachází na ostrově Mliet. Hledáte-li dovolenou v zajímavém regionu, s Chorvatskem rozhodně nikdy nemůžete udělat chybu. Vyhněte se tradičním a turisticky přeplněným destinacím a vyberte si takovou, kterou ještě neznáte. Blace je místo vhodné snad pro všechny věkové kategorie a zalíbí se zde rozhodně jak milovníkům přírody a historie, tak i rodinám s dětmi.

 

Dubrovník

Dubrovník je chorvatské přístavní město, které se nachází na jihu Dalmácie, přesněji na úpatí vápencového pohoří. Město je spojeno s jedinečnou subtropickou vegetací a unikátními umělecko-historickými stavbami. Dubrovník je jedním z nejvýznamnějších turistických center Jaderského moře. Patří mezi nejcennější památkové komplexy v jihovýchodní Evropě, proto byl v roce 1979 zařazen do celosvětového seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jsou zde typická suchá léta a mírné zimy. Počet hodin slunečního svitu se každoročně pohybuje okolo 2554 hodin.

Dubrovník vznikl sloučením dvou osad – Laus, osady nacházející se na ostrůvku jižně od dalmatského pobřeží, obsazenou obyvatelstvem románského původu a Dubrava, slovanské osady na pobřeží. Celé město bylo opevněno hradbou o délce 1940m. V roce 1358 vstoupil Dubrovník pod ochranu Uher a stal se plně samostatnou městskou republikou s velkým loďstvem a obchodními styky po celém Středozemním moři. V 16. století se dokonce dubrovnická flotila skládala ze 180 velkých lodí. Město bylo téměř úplně zničeno silným zemětřesením v roce 1667, při němž zahynulo 5000 lidí. Bylo zničeno celé historické centrum města a republika postupně ztrácela svůj hospodářský a politický význam. Konec republiky nastal po obsazení města Napoleonovými vojsky v roce 1808. Na počátku 2. světové války se město stalo součástí samostatného Chorvatska. Od dubna 1941 až do září 1943 však bylo město okupováno italskými a německými vojsky. Jugoslavské partyzánské jednotky ho osvobodili v roce 1944. Po vyhlášení chorvatské samostatnosti v roce 1991, na město zaútočila těžká děla z okolních pohoří, přičemž utrpělo velké škody. Po ukončení občanské války začalo UNESCO s rekonstrukcí města. Byl tak zachován styl města a rovněž byla aplikována opatření proti zemětřesení.

 

Gradac

Gradac je chorvatské letovisko, rozprostírající se přibližně 40 km jihovýchodně od Makarské riviéry. Letovisko se tedy nachází v Jižní Dalmácii a díky bohaté vegetaci má skvělé podmínky pro pěstování vinné révy a olivovníků. Žije zde přibližně 1 200 obyvatel a jedná se o jednu z nejoblíbenějších chorvatských destinací českých turistů.

 

Historie a památky města Gradac

Předpokládá se, že město Gradac bylo založeno již dávnými Římany. Podle archeologických nálezů a pozůstalostí římských staveb bylo město v období tureckých útoků na Evropu opevněno zdí a věží, která byla vybudována v 17. století. Během 2. světové války bylo 95% městských domů vypáleno.

K hlavním městským památkám patří pozůstatky římských staveb, pozůstatky opevnění, které bylo vybudováno v 17. století na ochranu proti Turkům a historický hřbitov s částečně dochovaným barokním kostelem.

 

Pláže

Gradac se vyznačuje kilometry dlouhých oblázkových pláží, které jsou lemované a tedy i chráněné borovicovými lesy. Jako nejlepší je označována pláž s názvem Gornia Valanacházející se jižně od přístaviště, která patří k nejkrásnějším plážím na Jadranu. Protože má většina pláží pozvolný vstup do moře, jsou vhodné pro rodiny s dětmi i začínající plavce. Kromě pláží pak stojí za zmínku také 8 km vzdálená sladkovodní Bačinská jezera nebo nádherné vodopády Kravica.

 

Volný čas

Začínáte se během svých cest obvykle nudit už po pár dnech, a tak potřebujete neustálé rozptýlení? Gradac svým návštěvníkům nabízí skvělé podmínky pro nejrůznější vodní sporty. Pokud jste se tedy vždy chtěli naučit potápět nebo zkusit adrenalin na vodních lyžích, proč nezačít právě během letní dovolené. Kromě vodních sportů můžete vyzkoušet také nejrůznější míčové hry. Nepatříte mezi sportovní typy? Pak vyrazte na tradiční lidové slavnosti, mezi které patří například Gradacká turistická noc v červenci nebo oslavy sv. Michala.

 

Ubytování

Letovisko Gradac umožňuje ubytování jak v hotelech, tak v soukromí. Většina zařízení byla v 90. letech přestavěna anebo jsou postavena úplně nová.

 

Zajímavosti v okolí

Pokud během své dovolené chcete navštívit i okolní města a místa, vyrazte například na zajímavé ostrovy Korčula, Hvar, Pelješac nebo navštivte přístavní město Dubrovník či krásné poutní místo Medjugorje.

 

Istrie

Největším poloostrovem v Chorvatsku je poloostrov Istrie, který se nachází mezi Terstským a Rijeckým zálivem Jaderského moře. Rozloha poloostrova je 3700km² a nejvyšším vrcholem je hora Vojak (1401m), která se rozkládá v pohoří Učka. Pro svou polohu a klima je Istrie jednou z turisticky nejoblíbenějších oblastí v Chorvatsku. Povrch poloostrova je převážně hornatý, směrem k pobřeží se však terén zmírňuje. V některých pobřežních oblastech je také velké množství skalnatých zálivů a malebných zátok. Poloostrov Istrie nabízí mnoho míst k navštívení, ať už jde o historická centra měst, přírodní památky nebo nádherné výhledy z vrcholků hor. Uměle upravené betonové pláže se tady střídají také s oblázkovými.

Geograficky se Istrie dělí na Bílou IstriiŠedou Istrii a Červenou IstriiBílá Istrie se nazývá bílou, protože je převážně vápencová a nachází se zde pohoří Učka a Čičarija. Šedá Istrie je klínem mezi Labinem, mysem Savudarija a Terstem, tvořena převážně šedou, jílovitou horninou. A Červená Istrie, se rozkládá jižně od linie Labin a mys Savudarija a je tvořena úrodnou půdou zvanou červenice. I přes mírné středomořské podnebí zde bývá nepříjemná zima, zejména v době trvalejších dešťů. Na jaře se zde vyskytují teploty mezi 15 a 22°C.

Letoviska většinou disponují nejrůznějším kulturním nebo sportovním zařízením s pestrou nabídkou služeb. V posledních letech zde vyrůstají stále další turistická střediska, která navazují jedno na druhé. Malebné vnitrozemí je navštěvováno turisty o něco méně, avšak léčivé prameny, vinné stezky, vysoké hory a středověká města postavená na zdejších kopcích z něj činí jedno z nejzajímavějších míst Chorvatska.

 

Jižní Dalmácie

Jižní Dalmácie je různorodá oblast, která se rozkládá mezi městem Ploče a chorvatskou hranicí s Černou horou. Jedná se tedy o nejjižnější oblast Chorvatska. Turisté, kteří cestují až sem, rozhodně během svých cest nemohou vynechat překrásné přístavní město Dubrovník, jehož historické centrum je zapsáno na seznamu světových památek UNESCO a které turisté označují za perlu mezi chorvatskými městy.

 

Tento kraj je považován za místo plné protikladů, protože se jednotlivé oblasti od sebe liší natolik, že nemají skoro vůbec nic společného. Pokud například pojedete do oblasti řeky Neretvy, zjistíte, že se zde díky velmi příznivému podnebí uskutečňují až tři sklizně citrusových plodů ročně. Mezi Neretvským a Malostonským průlivem se rozprostírá druhý největší poloostrov Jadranu, který je známý jako Pelješac. Ve středu tohoto ostrova se nachází vápencové hřebeny, které v sobě ukrývají úrodná pole plná kvalitní vinné révy. Turisty je pak vyhledávaná především jihozápadní a západní část poloostrova, kde průměrné teploty dosahují v lednu 9°C a v červenci 26°C. Hlavním střediskem veškerého cestovního ruchu je pak městečko Orebič, ze kterého vyplouvá trajekt k ostrovu Korčula, který představuje ráj pro všechny milovníky vína. Za nejkrásnější část celého pobřeží je ale považován úsek mezi letovisky Orebič a Viganj. Území mezi Korčulou a Pelješacem je jako stvořené pro windsurfing a nejrůznější vodní sporty. Dubrovnická riviéra neboli také jiným názvem Dubrovnické přímoří je úsek rozprostírající se mezi městečkem Slano a Dubrovníkem. Župa děrovačka, oblast mezi Dubrovníkem a Cavtatem je pak chráněna vysokými horami.

 

Pláže Jižní Dalmácie

Jižní Dalmácie je destinace charakteristická svými krásnými oblázkovými a písčitými plážemi, klidnou mořskou hladinou a pozvolným vstupem do moře, který je vhodný zejména pro děti a začínající plavce. Místní obyvatelé jsou velmi přívětiví a pro své turisty mají vždy srdce přímo na dlani.

 

Pro koho je tato destinace vhodná?

I přes to, že je Jižní Dalmácie odlehlá destinace, je ideální pro náročné a dobrodružné návštěvníky. Turisté ze všech koutů Evropy zde přijíždějí relaxovat a nerušeně odpočívat na slunečných plážích u teplého moře, poznávat místní svéráznou kulturu, objevovat historické památky a zajímavá místa chorvatských měst a vesnic nacházejících se ve vnitrozemí i při moři.

 

Komarna

Komarna je název malého turistického chorvatského letoviska v Jižní Dalmácii, které se nachází mezi Dubrovníkem a Splitem. Místní obyvatelé žijí hlavně z příjmů ze zemědělství, rybolovu a především cestovního ruchu, takže po celém městě najdete apartmány i soukromé rodinné domky pro turisty.

 

Co Komarna nabízí?

Chorvatské městečko Komarna nabízí všem turistům velké množství taveren, restaurací, barů a nočních klubů. V restauracích si můžete vychutnat nejrůznější tradiční pochoutky dalmatské kuchyně, mezi které patří hlavně mořské plody a ryby, korýši, parmská šunka, sýry a vynikající víno. Pokud Komarna navštívíte za účelem letní dovolené, rozhodně si zamilujete zdejší oblázkové či písčité pláže a azurově modré a čisté moře, které má pozvolný vstup, takže jsou zdejší pláže vhodné i pro rodiny s malými dětmi.

 

Pro koho je městečko Komarna vhodné?

Malé městečko Komarna má pouhých 100 obyvatel, takže je vhodné především pro osoby, kteří od své dovolené očekávají klid a pohodu a touží uniknout městskému ruchu. Nejsou zde žádné davy turistů, řady ani tlačenice, spěch a nervozita. Chorvatsko je zemí moře, slunce a relaxace. Ničím nerušená dovolená v destinaci, která je vhodná snad pro všechny věkové kategorie, to je Komarna.

 

Zajímavosti v okolí

Na poloostrůvku Klek, který se nachází jen 3 km od Komarna najdete mnoho zajímavostí, které můžete navštívit během svého pobytu. Díky dobrému silničnímu spojení a přírodním krásám a historickým památkám okolních měst můžete vyrazit i na jednodenní výlety do Dubrovníku, Slitu nebo na poloostrov Pelješac. Za návštěvu stojí také archeologické muzeum Vid, ornitologické sbírky Metkovič, arboretum v Trsteno nebo stěny Ston Ston. Pokud cestujete s dětmi, rozhodně se vydejte na safari a pokud patříte mezi sportovní typy, vyzkoušejte kitesurfing při ústí řeky Neretvy. V Komarna si můžete pro přesun mezi jednotlivými městy pronajmout auto, kolo, vodní skútr nebo motorový člun.

 

Krk

Chorvatský ostrov Krk leží v souostroví Kvarnerských ostrovů a spolu s ostrovem Cresem patří Krk mezi jedny z největších jadranských ostrovů. Severní část ostrova je velmi úrodná a hustě osídlená. Převážná část této části ostrova je strmá a skalnatá s nádherným přírodně tvarovaným pobřežím. Východní část Krku je přivrácena k pevnině a podnebí zde ovládají vichry, které sem vanou z horských průsmyků. Centrem celého ostrova je město stejnojmenného názvu.

 

Proč navštívit Krk?

Největším lákadlem všech turistů jsou na Krku kulturní a historické památky, které i v dnešní době uchovávají pozůstatky pestré a zajímavé minulosti tohoto ostrova, který byl údajně osídlen již od prehistorických dob. Krk má mimořádný význam v kulturním vývoji Chorvatska, právě tento ostrov je totiž střediskem hlaholského písemnictví. Toto písmo se zde používalo až do začátku 19. století a pocházejí odsud skvosty, mezi které patří například Bašská deska z Jurandvoru u Bašky. Nejstarší památky, které se na ostrově dochovaly, pocházejí ze starochorvatského období a patří mezi ně kostel sv. Donata, románský kostel sv. Víta u Dobrinje a kostel sv. Jana nad Baškou. Všechna zajímavá místa na ostrově Krk jsou spojena upravovanými silnicemi. Jednou z mnoha předností tohoto svérázného ostrova je široká a různorodá možnost ubytování. Najdete zde jak hotely, plážové domky a apartmány, tak penziony a kempy. Ostrov Krk je naprosto neodolatelný svou vůní léčivých rostlin, písčitými plážemi a křišťálově průzračným mořem.

 

O ostrově

Krk je jedním z nejnavštěvovanějších míst Chorvatska. K jeho návštěvnosti přispěl především most na severozápadním cípu ostrova, který ho spojuje s pevninou a v letních měsících po něm na ostrov proudí davy turistů, kteří prahnou po co nejlepších podmínkách ke koupání. Na jihu ostrova ve městě Baška pak v letních měsících vyplouvá pravidelně speciální trajekt, který ostrov Krk spojuje s ostrovem Rab. Doprava po ostrově je díky silnicím a pravidelné autobusové dopravě velmi snadná. Ostrov je poměrně hustě osídlen a příjmy obyvatelstva tvoří právě turistický ruch, zemědělství, rybolov a chov ovcí.

 

Pláže

Na Krku najdete písčité i oblázkové pláže, které se samozřejmě liší nejen svou kvalitou a rozlohou, ale i počtem návštěvníků. Na těch nejvíce upravovaných jsou turistům k dispozici lehátka, slunečníky a možnost pronájmu nejrůznějších vybavení pro vodní sporty a rodinnou zábavu. Na těch méně frekventovaných si pak užijete ničím nerušený odpočinek a krásy přírodně upravovaných pláží. Moře je kolem celého ostrova velmi čisté a průzračné. Krk je ideální místo pro krásnou rodinnou dovolenou.

 

Kvarner

Kvarner neboli oficiálním názvem Kvarnerská riviéra se označují letoviska na východním pobřeží Istrijského poloostrova, které omývají vody Rijeckého a Kvarnerského zálivu. Toto pobřeží začíná letoviskem Duga Uvala a končí lázněmi Opatia s prastarou tradicí, které patřili mezi první oficiální přímořské lázně na tomto pobřeží.

Kvarnerská riviéra si v minulosti získala popularitu především u vyšší rakouské šlechty, k jejíž prestiži patřilo vlastnit zde vilu nebo letohrádek nebo alespoň trávit na pobřeží značně delší dobu. V zimních měsících se zde dokonce scházela aristokratická smetánka ze všech koutů Evropy. K věhlasu tohoto místa v té době přispělo zejména velmi dobré železniční spojení, subtropické vegetace zdejších zahrad a parků, krásné lesy a příjemné přímořské podnebí.

 

Možnosti ubytování

Většina hotelů a penzionů prošlo v posledních letech hloubkovou rekonstrukcí, na pobřeží vznikají nové kempy a k dispozici jsou i soukromé privátní vilky v krásném přírodním prostředí. Celková nabídka ubytování je však na Kvarneru o něco menší než na Západoistrijském přímoří. Severní část Kvarnerské riviéry je zaměřena na návštěvníky, kteří milují procházky po pobřeží a turistické výpravy do lesů plných kaštanovníků a vavřínů, rozmarýnu a šalvěje i procházky po lázeňské promenádě a večery strávené na kulturních a hudebních koncertech.

 

Volný čas

Pokud plánujete navštívit Kvarner a patříte mezi společenské osoby milující rušné a živé večery, rozhodně si nenechte ujít tzv. Letní scénu nebo také oficiálním názvem festival Ljetna pozomica, který se každoročně koná v Opatii. V této části riviéry najdete všeobecně vysokou nabídku kultury a zábavy. Další známou slavností je pak například tzv. Marunada, což je slavnost sběru jedlých kaštanů, jejíž náplní je zábavní program, který vrcholí reprezentačním plesem v jednom z místních nejlepších hotelů.

 

Pláže

Koupání v severní části Kvarneru je poněkud omezeno nevelkými rozměry pláží, které jsou ve většině případů součástí hotelových zařízení. Povrch pláží je tvořen buď hrubým pískem, nebo drobnými oblázky. Kromě pláží pak na Kvarnerské riviéře najdete také čtyři veřejná, avšak placená koupaliště. Celkově lepší podmínky pro koupání nabízí návštěvníkům jižní část riviéry, které tvoří skalní plotny a pláže s hrubým pískem, které jsou místy uměle rozšířeny. Pokud patříte mezi sportovní typy, určitě oceníte skvělé podmínky pro vodní sporty, podmořský rybolov a jachting.

Chcete-li poznat během své dovolené více zajímavých míst, můžete navštívit např. Národní park Risnjak nebo ostrov Krk. Zajímavá je také prohlídka Rijeky nebo lodní výlety do Benátek, které jsou od Kvarneru vzdálené jen pár kilometrů.

 

Makarská riviéra

Makarská riviéra je pás dalmátského pobřeží Jaderského moře, který je dlouhý 60 kilometrů. Nachází se těsně pod štíty masivu Biokovo, který jí nejen ohraničuje z pevniny, ale zároveň vytváří nádherná panoramata skalního masivu zvedajícího se přímo z moře. Slunečné podnebí a dlouhé pláže činí z této oblasti velmi populární turistickou destinaci. Makarská riviéra má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout. Ať už jde o nádhernou člověkem nezničenou přírodu, přívětivé obyvatele se zajímavou kulturou nebo stále se zlepšující turistické zázemí plné atrakcí. Stačí jedna krátká návštěva tohoto kraje a navždy si ho zamilujete. Makarská riviéra je ale také léčebným lázeňským střediskem. V zdejším ústavu se léčí např. nemoci dýchacích cest nebo pohybového ústrojí. V okolí Makarské se pěstuje vinná réva, ovoce a olivovníky. Zcela zde však dominuje především rybářství, a to hlavně díky rušnému osobnímu přístavu.

Pláže jsou zde většinou složené z malých hladkých oblázků, díky nimž je voda nádherně čistá a průzračná. Nespočet ostrůvků a členitých zátok zde vytváří oázy klidu, kde nehrozí vlny ani podobná nebezpečí otevřeného moře. Makarská riviéra však neláká své návštěvníky jen svou nádhernou přírodou, ale také tisíciletou historií a kulturním dědictvím, kterým je Splitský region do kterého Makarská riviéra formálně spadá plný. Svědčí o tom například palác římského císaře Diokleciána nebo historické jádro města Trogiru. Makarská riviéra je zkrátka nezapomenutelným kusem země, kde najdou zábavu a uspokojení nejspíš všichni. Je jedno jestli se jedná o milovníky přírody, historie, sportu nebo běžných prázdninových radovánek, Makarská se přizpůsobí potřebám všech.

 

Orebič

Chorvatské město Orebič se nachází na poloostrově Pelješac naproti městu Korčula, od kterého je odděluje kanál, který tato dva města spojuje pouze pravidelnou trajektovou dopravou. Mezi největší zdroje příjmů místních obyvatel patří zemědělství, pěstování ovoce, rybolov a samozřejmě také cestovní ruch. Orebič je proslulá turistická oblast s velkým množstvím hotelů a ubytovacích zařízení nejrůznějších cenových kategorií. Město má vlastní přístaviště.

 

Historie města

Městečko Orebič se až do 16. století jmenovalo Trstenica, svůj dnešní název získalo podle bakarské rodiny Orebičů, která zde v roce 1516 postavila kastel. Během nadvlády Republiky Dubrovník bylo město sídlem pro místodržitele celé severní oblasti. V minulosti byl Orebič centrem mořeplavby, stavěli se zde lodě a pocházelo odtud mnoho známých námořníků a obchodníků. Rodiny některých vysloužilých kapitánů ve městě žijí dodnes.

 

Pláže

Nejlepší písečné a oblázkové pláže najdete v zálivu Trstenica. Kromě samotných čistých a velmi upravovaných pláží a křišťálově čistého moře zde pak najdete i několik míst k utáboření. Kromě toho mají větší pláže pro návštěvníky připravenu také možnost zapůjčení nejrůznějšího sportovního vybavení pro vodní i míčové sporty.

 

Proč navštívit právě Orebič?

Toto malebné chorvatské město má pro všechny turisty své jedinečné a nezaměnitelné kouzlo. Naleznete zde překrásné pláže, ideální podmínky pro letní dovolenou s celou rodinou, skvělou nabídku místních vinohradů, vhodné podmínky pro surfování, plachtění a potápění i krásnou přírodu, která přímo vybízí k dlouhým procházkám a horolezeckým výstupům. Pokud pak patříte mezi turisty vyhledávající během své dovolené i pořádnou dávku adrenalinu, můžete během své dovolené vyzkoušet let z hory Svatého Ilije, který nabízí překrásný pohled na město i sousední ostrůvky. Orebič je destinace vhodná snad pro všechny věkové kategorie a přijde vhod jak párům, které si chtějí nerušeně odpočinout, tak aktivním a sportovně založeným osobám a na své si zde určitě přijdou i rodiny s malými dětmi. Orebič je zkrátka důkazem toho, že i Chorvatsko má svým návštěvníkům pořád co nabídnout.

 

Primošten

Primošten je krásná zemědělská obec a významné turistické letovisko nacházející se v nejjižnější části Severní Dalmácie, přibližně 28 km jižně od Šibeniku. Primošten má cca 1750 obyvatel a v hojné míře se zde pěstuje vinná réva a olivovníky. Kromě stále se rozrůstajícího cestovního ruchu je v této obci hojně rozvinuto také rybářství.

Primošten se rozkládá na dvou malých poloostrůvcích mezi zátokami Luka Primošten a Raduča. Na tom prvním se rozkládá původní stará vesnice a druhý je zalesněný a nabízí návštěvníkům ubytování, hřiště, bazén a jiná sportovní zařízení.

 

Historie a památky

Stará vesnice, která je rozmístěna na poloostrůvku Luka Primošten se zde nachází již od středověku. Původně se jednalo o ostrov, který byl spojen s pevninou kamenným mostem. Později byl na pevninu přivezen umělý násyp, díky kterému poté vznikl malý poloostrov. Na tomto nově vzniklém poloostrově se začali usazovat uprchlíci před Turky a celý ho velmi rychle obehnali hradbami a obrannými věžemi. V dnešní době je celý poloostrov krásně upravovaný a bránou v opevnění se vstupuje do starodávného městečka, které si zamiluje snad každý návštěvník již na první pohled. Hned za tímto historickým městečkem následuje malé náměstí, na kterém se dějí kulturní i zábavné akce. Na dominantním místě se zde nachází i farní kostel sv. Jiří, který pochází z 15. století a v němž se ukrývá ikona Pany Marie, sv. Lukáše a sv. Jiří, které pocházejí z 18. století.

 

Pláže

Pláže této obce jsou velmi čisté a upravované a mají pozvolný vstup do moře, což jistě vyhovuje nejen rodinám s máloletými dětmi, ale také nepříliš dobrým či začínajícím plavcům. Břehy poloostrůvků jsou skalnaté, ale uměle vybetonované plošiny nabízejí návštěvníkům pláží dostatečný prostor pro klidné slunění a opalování. Okolí pláží lemuje borový les, který zajišťuje přírodní ochranu před sluncem a nabízí hostům příjemný stín během horkých letních dnů. Další pláže se pak nacházejí jižně od letoviska. Pokud Vám pak pláže v obci Primošten nebudou stačit, můžete se vydat na jeden z malých okolních ostrůvků a užít si ničím nerušené koupání na jedné z méně navštěvovaných pláží.

 

Volný čas

Primošten má úžasné podmínky pro osoby, které od své dovolené očekávají aktivní odpočinek. Z tradičních letních sportů můžete vyzkoušet například hodiny potápění, windsurfing, jachting nebo plážový volejbal. Za řeč pak rozhodně stojí i místní tenisová hřiště nebo bowling a minigolf. Primošten je zkrátka vysněnou destinací pro všechny, kteří chtějí poznat novou stránku turisticky velmi oblíbeného a často zbytečně odsuzovaného Chorvatska.

 

Pula

Pula je město rozkládající se na Instrijském poloostrově, není sice nijak velké, ale přesto je jedním z největších měst Chorvatska. Město je vhodné zejména pro sportovně zaměřené návštěvníky a také pro ty, kteří se chtějí o dovolené bavit. Zdejší pobřeží je mimořádně členité a pláže tvoří velké skály doplněné betonovými plošinami. Většinou zde najdete pláže kamenité nebo štěrkovité. Letoviska jsou vybavena tak, aby hosté měli možnost bavit se přímo v letovisku. Jsou zde například diskotéky, vinné sklípky, přehlídky, soutěže, plesy nebo kasína. Široká možnost zábavy se tak nachází přímo v Pule.

O založení města Pula pojednává stará řecká báje o plavbě Argonautů. Město osídlil ilyrský kmen Histrijců a poté Římané. Za císaře Augusta bylo město opevněno a vybaveno mohutnými stavbami. S nejtěžším obdobím se Pula potýkala za vlády Benátek. Město Pula kvůli morovým epidemiím a jiným pohromám ztratilo většinu obyvatel a stálo téměř před zánikem. Ohromný rozvoj Puly nastal díky pádu Benátek a převzetí města Rakouskem. V této době fungovalo město jako hlavní rakouský přístav. Po 1.světové válce připadlo město Italům. Intenzivní bombardování za 2.světové války zničilo ve městě spoustu budov. Chorvatům Pula patří od roku 1947.

Z období Římanů pochází v Pule spouta památek. Nejznámější památkou je zde římský amfiteátr, postavený v 1.století našeho letopočtu. V amfiteátru se tehdy konaly hlavně gladiátorské zápasy a později ve středověku také rytířské turnaje. Aréna je 130m dlouhá a 100m široká. V té době se do ní vešlo údajně až 20000 diváků, dnes však pojme jen 5000. Římský amfiteátr je největší antická stavba na Istrii a šestý největší amfiteátr na světě. Ve večerních hodinách se zde stále hrají nejrůznější představení, ať už jde o přestavení divadelní, operní, baletní nebo třeba rockové koncerty.

 

Severní Dalmácie

Tato chorvatská oblast se rozprostírá mezi Karlobagem a mysem Zečevo. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, jejíž severní část se výrazně liší od té jižní. Jejich rozdílnost totiž ovlivnil z převážné většiny nesouměrný rozvoj cestovního ruchu.

Severní oblast Severní Dalmácie lze charakterizovat jako liduprázdnou a skalnatou pustinu, kterou z většiny tvoří pobřeží a skály. O vysněných podmínkách pro letní dovolenou v této části Dalmácie tedy nemůže být vůbec řeč. Na dům nebo rodinnou usedlost zde narazíte jen opravdu zřídka. Jedná se o opuštěné místo, které je s civilizací spojenou pouze velmi frekventovanou silnicí.

Přívětivější část Severní Dalmácie začíná u letoviska Starigrad-Paklenica. Hory tu totiž pozvolna ustupují do vnitrozemí a na řadu přicházejí krásná pobřeží, která však bývají, a to zejména během zimních měsíců, vystavována prudkým větrům. Ani zde tedy nenajdete přívětivé podmínky pro letní rekreaci.

Většina rekreačních míst v Severní Dalmácii představují malá letoviska, která si své turisty získala zejména díky výborným podmínkám pro vodní sporty, klidnou přírodní scenérií a nezaměnitelnou atmosférou starých rybářských osad.

 

Památky a zajímavosti

I když Severní Dalmácie nepatří k turisticky nejvyhledávanějším oblastem Chorvatska, jako jedna z mála se může pochlubit hned dvěma Národními parky a poměrně velkým množstvím pamětihodností. Pokud se sem vydáte, rozhodně byste měli navštívit katedrálu v Šibeniku, která je zapsána na seznam světových památek UNESCO nebo městečko Nin s nejmenší katedrálou na světě a krásným kostelíkem, který patří k největším skvostům celého pobřeží.

 

Jachtařská oblast

Pokud od své dovolené v Chorvatsku očekáváte víc, než jen pamětihodnosti a krásnou přírodu a vždy jste si chtěli splnit sen o projížďce na jachtě, jste tady správně! Severní Dalmácie nabízí velké rekreační možnosti, pokud jde o jachtařské přístavy. V městech na pobřeží jich totiž najdete hned několik a kromě samotného zapůjčení lodi zde naleznete i nejrůznější jachtařské školy, jachtařské služby a vůbec vše, co s tímto nádherným rekreačním sportem souvisí. Pokud jste tedy Vy nebo někdo z Vašich nejbližších vášnivým milovníkem jachet nebo jste o takovéto dovolené přemýšleli již několik let, Severní Dalmácie je přesně to, co hledáte.

 

Šibenik

Šibenik je chorvatské město, které se nachází u ústí řeky Krky do Jaderského moře. Jedná se o velké město s přístavem, které je důležitým průmyslovým, dopravním a turistickým střediskem a rovněž sídlem celého regionu. V dnešní době v Šibeniku žije přibližně 51 000 obyvatel. Nad ostatními chorvatskými městy má Šibenik díky své jedinečné poloze a malebné zátoce jisté vyšší postavení a turisté ho velmi často navštěvují za účelem příjemné letní dovolené.

 

Historie města

Šibenik se rozvinul z původní malé a bezvýznamné osady. První historické prameny o tomto městě pocházejí z roku 1066, kdy jej navštívil chorvatský král Krešimir IV. Tato původní osada s hustou sítí úzkých uliček a alejí se rozvinula pod návrším s pevností sv. Anna. Osada velmi rychle získala statut města a od svých počátků hrála významnou roli během bojů mezi byzantskou říší a Benátskou republikou. V roce 1412 ji po tříletém obléhání obsadili Benátčané a pod jejich nadvládou zůstala až do roku 1797, kdy se celá Dalmácie stala součástí rakouské monarchie. Na konci 1. světové války se stal Šibenik součástí Jugoslávie.

 

Památky a zajímavosti

Většina pevností a staveb, které se dnes považují za památky města, byly původně postaveny, aby sloužily obraně proti tureckým invazím. Jejich architektonické stavby jsou považovány za naprosté skvosty. K těm turisticky nejnavštěvovanějším a tedy i nejzajímavějším patří například pevnost sv. Nikola, pevnost sv. Anna, palác Foscolo pocházející z 15. století, pomník architekta Juraje Dalmatinace nebo městská budova s krásnými arkádami. Pokud se o historii tohoto výjimečného města chcete dozvědět co nejvíce, rozhodně pak navštivte Městské muzeum.

 

Koupání

Až do roku 2012 neměl Šibenik ve městě žádnou možnost koupání a za vodou se muselo jezdit pomocí motorových člunů na vzdálenější koupaliště Jadrija. Od roku 2012 má ale město již své vlastní koupaliště, které je umístěno v jeho severozápadní části a z centra je to sem pouhých 5 minut. Na koupališti je pro návštěvníky připraveno i hřiště na plážový volejbal.

 

Sport a volný čas

I když Šibenik nemá žádné dech beroucí pláže vhodné ke koupání, má skvělé podmínky pro vodní sporty. Vyzkoušet tedy můžete jeden z mnoha místních potápěčských klubů a škol nebo se vydat na projížďku na jachtě. Pokud neholdujete těmto druhům sportovního vyžití, můžete se vypravit na návštěvu nedalekého sokolnického střediska, které nabízí možnost výuky a lovu dravých ptáků. Asi 8 km od Šibeniku pak naleznete také jezdeckou školu a velké sportovní centrum.

Jestliže nejste příliš sportovní typ, rozhodně vyrazte na jeden z místních festivalů, koncertů populární hudby nebo tradiční městskou slavnost. Koncem září se zde konají velmi populární středověké hry a během tzv. Šibenického léta můžete strávit příjemné večery doprovázené živou hudbou a zajímavým zábavním programem.

 

Tučepi

Tučepi je velmi oblíbené letovisko a obec nacházející se na chorvatské Makarské riviéře, asi 3 km od Makarské. Letovisko Tučepi nad ostatními vyniká svou bujnou vegetací a krásným pobřežím. Mezi turisty je oblíbené zejména díky své dlouhé pláži umístěné v široké zátoce, která se táhne až k sousední Podgoře. Celková poloha Tučepi je velmi zajímavá, nachází se totiž přímo pod mohutným pohořím Biokovo, které celkovou malebnou scenérii ještě více zvýrazňuje.

 

Historie a památky

Osídlení dnešního města Tučepi je datováno již do období antiky. Na historickém hřbitově totiž byly nalezeny pozůstatky starokřesťanského kostela, který patrně pocházel z 5. nebo 6. století. Ve městě v dnešní době najdete krásný kostel sv. Jiří, který pochází ze 14. století a je vystavěn ve stylu přechodu z gotiky na renesanci. Velmi zajímavé jsou i barokní letohrádky patricijských rodin Ivaniševičů a Pavlovičů. Jeden z letohrádků, který je umístěn na pobřeží, byl v minulosti přeměněn na hotel a dnes patří k jedněm z místních turisticky nejatraktivnějších způsobů ubytování.

 

Pláže a koupání

Letovisko Tučepi se před ostatními chorvatskými letovisky může pyšnit svou krásnou a neobvykle dlouhou pláží, jejíž povrch je tvořen jak pískem, tak drobnými oblázky. Voda je zde velmi čistá a vstup do moře je pozvolný, takže je to ideální místo jak pro rodiny s dětmi, tak pro začínající plavce. Většinu pláže pak na jejích okrajích lemuje borový porost, který poskytuje návštěvníkům přírodní stín a zmírňuje tak ostré sluneční paprsky během horkých letních dnů.

 

Sport a volný čas

Obec Tučepi má vynikající podmínky pro sport a vodní aktivity. Mezi hlavní turistické atrakce zde patří například jachting, vodní lyže, windsurfing nebo vodní skútry. Vyzkoušet pak ale můžete také plážový volejbal, tenis, fotbal nebo kuželky.

Pokud patříte mezi milovníky nočního života a večerní zábavy ani Vy zde rozhodně nepřijdete zkrátka. Tučepi svým návštěvníkům nabízí noční podniky, terasy, restaurace i kavárny a několikrát do roka i městské slavnosti, které jsou vždy doprovázeny bohatým zábavním programem. Mezi jeden z nejoblíbenějších festivalů patří například Tučepské letní večery, které se zde konají od 10. července do 30. srpna a těšit se můžete na hudbu, divadlo a folklor.

 

Vodice

Vodice je chorvatské město a velmi oblíbené turistické letovisko se zemědělským zázemím a přístavem. Rozkládá se asi 11 km od Šibeniku při tzv. Jadranské magistrále. Díky hojnosti zdejších vodních pramenů je město známé svou bohatou vegetací. Velkou zvláštností města Vodice je iniciativa místních občanů s názvem Tisíc palem, která spočívá v tom, že lidé vysazují palmy ke zkrášlení svého města, čímž docílili toho, že se jedná o jedno z nejkrásnějších měst v celé Severní Dalmácii.

 

Historie a památky

Město bylo vybudováno tak, aby obyvatelům poskytovalo útočiště a chránilo je před nájezdy krvelačných Turků. Z městského opevnění se však do dnešní doby dochovala jen třípatrová obranná věž pocházející z 16. století, která stojí v centru města, v blízkosti barokního farního kostela, který pochází z poloviny 18. století.  V západní části Vodic stojí nádherný gotický kostel sv. Kříže, který původně sloužil jako fara a později jako hřbitov a pochází ze 17. století.

 

Pláže

Za nejznámější pláž města Vodice je považována tzv. Modrá pláž. Její povrch je tvořen malými oblázky, je čistá a celá velmi kvalitně upravována. Před několika lety byla  dokonce oceněna Modrou vlajkou Evropské unie. U hotelových komplexů města jsou pláže doplněny i betonovými platy, na kterých se mohou návštěvníci slunit a opalovat. Moře, které město omývá je čisté a průzračné a vstup do moře je pozvolný, takže jsou pláže vhodné i pro děti a začínající plavce. Pláže chrání i přírodní stínidla, kterými jsou borovicové lesy, takže se nemusíte bát přímého a často až nepříjemně ostrého slunečního svitu.

 

Volný čas

Město Vodice má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout. Pokud patříte mezi sportovní typy, které během své dovolené touží nejen po odpočinku, ale také po aktivitách, Vodice se pro Vás stanou vysněnou destinací. K dispozici jsou zde školy potápění, windsurfing, vodní lyže, skútry, tenis a plážový volejbal, basketbal nebo stolní tenis i minigolf pro opravdové volnočasové požitkáře. Pokud dáváte přednost vodní zábavě a cestujete s dětmi, určitě oceníte i tobogány, které jsou umístěny přímo na pláži. Pro turisty a cyklisty jsou pak ve městě vyhrazeny speciální trasy, díky kterým se můžete vydat na celodenní výlet do přírody.

 

Zábava a kultura

Vodice rozhodně patří k chorvatským městům, ve kterých to žije. Najdete zde více než stovku pohostinných podniků, restaurací, taveren a vináren, kaváren i nočních klubů a barů. Nejproslulejším zábavním podnikem je hudební klub Hacienda s každodenním program, který se nachází přibližně 2 km od centra. U mladších ročníků si velkou oblibu získaly dva plážové bary. Jeden z nich se nachází na již zmiňované Modré pláži a druhý u hotelu Olympie. Pokud tedy patříte mezi milovníky bujarého nočního života, během svého pobytu byste je měli rozhodně alespoň jednou navštívit. Patříte-li spíš mezi typy, které dají přednost velkým společenským slavnostem a událostem, rozhodně si nenechte ujít Vodickou slavnost, která zde probíhá každoročně začátkem srpna, Vodické hry v polovině srpna anebo slavnost panenky Marie Karmelské, která se koná vždy 16. července.

Kromě klubů a slavností se můžete ve městě zúčastnit i jednoho z mnoha koncertů vážné hudby, výstavy v galerii a kostele sv. Kříže nebo promenádních koncertů. V roce 2006 bylo ve městě otevřeno také Muzeum námořní tradice a velmi oblíbené Akvárium.

 

Zadar

Zadar se rozkládá na pobřeží Jaderského moře v severní Dalmácii a patří mezi největší města Chorvatska. Rozloha města je 194 km². V Zadaru najdete pozůstatky z dob římské vlády, římské fórum, chrám, baziliu a mnoho kostelů a klášterů. Slavný je také místní akvadukt vybudovaný císařem Trajánem, akvadukt je 35 km dlouhý. Zadar je důležitým přístavem a průmyslovým městem s mezinárodním letištěm a přímořskými lázněmi, kde žije asi 70000 obyvatel.

Město Zadar bylo osídleno již v 9.století př.n.l., a to jedním z ilyrských kmenů. Těsně před přelomem našeho letopočtu Zadar připadl do správy Římské říše. Později se stal centrem Dalmátské provincie v Byzantské říši. Město se poté osamostatnilo a na začátku 11.století sem pronikli Chorvaté, kteří Zadar ovládali. Ve 12. století válčil Zadar častokrát s Benátkami, po několika útocích ale prohrál a byl vypleněn benátskými vojsky a čtvrté křížové výpravy. Na konci 18.století připadl pod správu Rakouska-Uherska. Po první světové válce se stal Zadar podle Rapallské smlouvy součástí Itálie. Během 2. světové války byl Zadar považován za fašistickou pevnost, a proto byl často bombardován britským a americkým letectvem. Po osvobození roku 1944 byl Zadar v rámci Chorvatska začleněn do Jugoslávie a po válce se město stalo turistickým centrem. V roce 1991 byl Zadar dva roky obléhán Jugoslávskou lidovou armádou.

Město je díky svým cenným historickým a kulturním památkám i díky svému kulturnímu zařízení považováno za jedno z nejpřitažlivějších míst v Dalmácii. Nejoblíbenějším turistickým centrem je zde letovisko Borik, které je krásně upraveno a má bohatou vegetaci.

 

Populární eurovíkendy v Chorvatsku

Eurovíkend v Dubrovníku

Dubrovník je chorvatské přístavní město, které se nachází na jihu Dalmácie. Město již od svého vzniku prosperovalo zejména díky svému námořnímu obchodu. Turisty je bohužel tento chorvatský skvost často opomíjen. Vy však nyní máte úžasnou možnost, jak toto město navštívit. Řeč je o víkendovém poznávacím zájezdu s názvem Eurovíkend Dubrovník.

Eurovíkendy se v posledních letech staly velmi vyhledávanou formou cestování. Není se vůbec čemu divit, jelikož pobyt trvá pouze tři nebo výjimečně čtyři dny, dovolit si ho mohou i pracovně či jinak časově vytížené osoby. Zájezd je vhodný pro všechny věkové kategorie a hlavně nadchne ty z Vás, kteří si neradi dělají s cestováním starosti. Protože plánování cesty, ubytování, částečný program i pojištění a jiné nezbytné prvky cestování, za Vás převezmou opravdoví odborníci, Vy si můžete pouze užít pocit svobody a poznávání nového prostředí a kultury. I když pobyt trvá pouhé tři dny, rozhodně se o místě, ve kterém budete ubytováni, dozvíte víc, než během jakékoliv jiné letní dovolené.

Proč si vybrat zrovna Dubrovník? Na tuto otázku existuje hned několik vhodných odpovědí. Jako první bychom rádi zmínili, že v Dubrovníku si přijde na své snad opravdu každý. Pokud máte rádi zábavu, určitě Vás nadchnou noční kluby, taneční terasy nebo jiné podniky nabízející bohatý noční život. Pro poklidné večery ve dvou se pak ve městě nachází hned několik romantických restaurací a vynikajících vináren. A pokud se chcete bavit s přáteli, vyrazte do místního kina, obchodního centra nebo navštivte módní butiky určené pro všechny vášnivé shopaholiky.

Kromě běžných druhů zábavy byste pak neměli vynechat ani návštěvu některých zdejších pamětihodností. Mezi ty turisticky nejnavštěvovanější a nejvyhledávanější patří například elegantní barokní katedrála pocházející ze 17. století nebo kostel sv. Blažeje, který je označován za patrona celého Dubrovníku. Ti z Vás, kteří v Chorvatsku rozhodně nechtějí přijít o kvalitní koupání v moři, by pak měli vyrazit na výlet lodí na nedaleký ostrov Lokrum, kde se nacházejí výjimečně krásně čisté pláže, malé solné jezero a překrásná příroda, která místy až bere dech.

Eurovíkend Dubrovník je synonymem splněného snu pro všechny, kteří chtějí alespoň na pár dní vybočit ze svého každodenního a pomalu stereotypního způsobu života. Na víkendový pobyt můžete samozřejmě vyrazit v jakékoliv roční době a strávit tak se svými blízkými nezapomenutelné chvíle.

 

Rodinný eurovíkend ve Splitu

Na tradiční dovolené v Chorvatsku byl alespoň jednou v životě snad každý z nás. Jen málokdo se však během svých cest pozastavil ve městě Split. Jedná se o druhé největší město Chorvatska, ve kterém se nachází jeden z největších a také nejdůležitějších přístavů této země. I přesto, že je Split známý zejména jako průmyslové město, zachovává si velmi bohatou zeleň a hektary lesních ploch. Pokud chcete místo obvyklé dovolené u moře dát letos přednost něčemu netradičnímu, pak Vás určitě nadchne pobyt s názvem Eurovíkend Split.

Během třídenního nebo prodlouženého čtyřdenního eurovíkendu se dozvíte o tomto městě všechny zajímavosti, uvidíte jeho nejvzácnější místa, poznáte místní kulturu a zvyky a domů si pak zajisté odvezete nezapomenutelný kus zdejší atmosféry. Protože se v posledních letech návštěvnost Splitu pomalu zvyšuje, má toto město svým turistům opravdu co nabídnout. Kromě vkusného ubytování, slunění se na pláži a návštěv zdejších vynikajících restaurací, byste ale rozhodně neměli vynechat ani místní pamětihodnosti. Mezi ty hlavní a turisticky nejnavštěvovanější zde patří například krásný Diokleciánův palác pocházející z přelomu 3. a 4. století, socha biskupa Řehoře Ninského, zachovalý kostel a klášter sv. FrantiškaNárodní náměstí nebo palác Kambjů.

Pokud sem přijedete v květnu, rozhodně si nenechte ujít místní slavnosti na počest svátku sv. Domnia nebo festival Zabavne glazbe, který se pořádá na začátku července. Nejznámějším festivalem celého Splitu je však tzv. Splitsko ljeto, kdy pod širým nebem vystupují nejrůznější hudební umělci a divadelní herci.

Protože je Split jedním z typických chorvatských měst, i zde vládne středomořské podnebí se suchými a horkými léty a mírnými zimami. Pěkné počasí se zde drží skoro celý rok a tak Split patří mezi nejslunnější města Evropy. To samozřejmě nadchne nejen turisty, ale také místní pěstitele ovoce, zeleniny a vinné révy.

Eurovíkend Split (např. na http://www.tipvikendy.cz/eurovikend-split/) je vhodný snad pro všechny věkové kategorie, není časově náročný, takže si ho mohou dovolit i pracovně či jinak časově vytížené osoby a navíc můžete cestovat bez jakýchkoliv starostí o cestu či ubytování. O vše se za Vás postarají opravdoví odborníci. Víkend ve Splitu můžete pojmout jako historicky a kulturně poznávací nebo prostě můžete jen pár dní odpočívat na zdejších plážích. Ve Splitu jich najdete opravdu požehnaně a vybrat si můžete mezi oblázkovými, písečnými nebo plážemi s umělým posypem. Eurovíkend je úžasný způsob, jak si dopřát špetku cestování kdykoliv, kdy budete chtít malou pauzu od svého každodenního života. Cestovat můžete sami nebo klidně s celou rodinou. Split totiž rozhodně nadchne každého.

 

Záhřeb, jak ho neznáte

Město Záhřeb je hlavní město Chorvatska a alespoň jednou o něm už jistě slyšel každý z nás. I když se jedná o tak známé město, rozhodně nepatří mezi turisticky nejnavštěvovanější, což je rozhodně škoda. Celý Záhřeb je rozdělen na dvě různé části. Jedna je tzv. Horní část, která je stará již celé tisíciletí a ta druhá je Dolní část, která byla postavena na přelomu 19. a 20. století. Obě tyto části pak dohromady spojuje kamenná brána ze 13. století. Záhřeb patří mezi jedno z nejbezpečnějších měst Evropy a jeho návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít. Ideálním způsobem, jak toto město poznat by mohl být například pobyt s názvem Eurovíkend Záhřeb.

Turisté ze všech koutů Evropy Záhřeb obvykle míjejí při svých cestách na letní dovolenou u moře. Pokud se zde však vydáte na Eurovíkend, můžete svou cestu podniknout v jakoukoliv roční dobu a město Vás vždy nadchne svým osobitým kouzlem. Mezi nejnavštěvovanější památky zde patří například krásná Záhřebská katedrála postavená v době od 13. do 18. století, která se tyčí nad městem jako ochranná budova, vyhlídková věž Lotršćak, městský park Maksimir, městská tržnice Dolacsocha básníka A. G. Matoše nebo socha spisovatele A. Šenoi. Kromě památek se pak můžete zúčastnit i jedné z místních kulturních nebo národopisných akcí. Mezi ty nejvyhledávanější patří festival avantgardní hudby Bienale, světově známá výstava květin Floraart nebo národopisný festival Smotra folklora. Kromě toho najdete v Záhřebu i více než dvacet divadel a koncertních síní, téměř 60 muzeí s různou tématikou, umělecké galerie místních i světově známých umělců a desítky kin a multikin. Záhřeb má tedy svým návštěvníkům určitě co nabídnout.

Eurovíkend Záhřeb se může stát dokonalým, originálním a hlavně nezapomenutelným dárkem pro někoho z Vašich blízkých nebo jen odpočinkovým víkendem od všech starostí a povinností každodenního života. Protože tyto typy zájezdů trvají pouze tři nebo čtyři dny, dovolit si je mohou i časově vytížené osoby. Eurovíkendy jsou určeny pro všechny věkové kategorie. Jedná se o formu snadného, rychlého a hlavně efektivního cestování, kdy během jediného víkendu poznáte jinou krajinu, seznámíte se s nejzajímavějšími místy konkrétního města a navíc si poté domů odvezete plno zážitků, na které pak spolu se svými blízkými můžete vzpomínat ještě celá léta.

 

Dovolená na poslední chvíli

Známe to všichni, neustále spěcháme a nemáme ani možnost si v klidu vybrat dovolenou, tak to jako každý roky zase bude dovolená na poslední chvíli. Last minute do Chorvatska naštěstí seženete snadno, i když se musíte smířit s tím, že to možná nebude úplně to pravé ořechové. Možná patříte mezi stálé návštěvníky, nebo si letos volíte Chorvatsko pro dovolenou poprvé, v každém případě vám přijdou vhod rady, jak si dovolenou správně vybrat. Najdete jen velmi málo Čechů holdujících dovolené u moře, kteří doposud nenavštívili Chorvatsko, a navíc mnohdy opakovaně.

 

Levná dovolená u moře

I přesto, že nemáte momentálně peněz na zbyt nebo jen prostě chcete ušetřit, levná dovolená u moře se dá v rámci last minute sehnat celkem snadno. Chorvatsko není jen pevnina s bílými skalami s oblíbeným poloostrovem Istria, ale je zde mnoho ostrovů, mezi kterými jsou nejznámějšími a současně i nejoblíbenější Korčula, Brač nebo Krk. Nejkrásnější chorvatské pláže najdete na Istrii, známé plážemi Medulin, Rabac nebo Poreč. Oblíbené jsou i pláže jižní Dalmácie, jako Makarska, pláže ve Splitu, Hvaru nebo v Dubrovníku. Lovci památek si užijí ty zapsané v seznamu UNESCO, jako Diokleciánův palác ve Splitu, komplex Eufraziovy baziliky v Poreči, staré město Dubrovník, historické městečko Trogir, katedrála sv. Jakuba v Šibeniku, zemědělská památka Starigradské polje na ostrově Hvar i Plitvická jezera, kde můžete obdivovat krásy přírody.

 

Dovolená v Chorvatsku

Češi jezdí do Chorvatska ještě stále většinou vlastní dopravou, tedy autem nebo autobusem v rámci zájezdu. Letecky ale můžete například do Splitu přímo na letiště Split (SPU), na letiště v centru města, nebo jeho blízkém okolí. Letadlem je to mnohem pohodlnější než autem. Moře v Chorvatskuje pro nás asi nejbližším teplým mořem. Nabídky jsou nachystané na turisty, kteří hledají ubytování v Chorvatsku zejména podle ceny, ale i na ty, co si rádi hledají vícehvězdičkový luxus. Podobně je to i s nabízeným stravováním. U nás jsou stále ještě více oblíbené zájezdy do Chorvatska bez stravy, ale objevují se i ty s polopenzí nebo i Chorvatsko all inclusive. Stačí si jen ten vhodný zájezd najít a vybrat si ten, co vám bude nejlépe vyhovovat. Dovolená v Chorvatsku pak může v klidu začít.


Sdílejte tento článek se svými přáteli: